top of page

НАВЧАЛЬНА ПРАКТИКА

"ТЕХНІЧНІ ВИМІРЮВАННЯ"

спеціальність 208 «Агроінженерія»

   Вимірювання є одним із шляхів пізнання природи, що поєднує теорію з практичною діяльністю людини. Вони є основою наукових знань, служать для обліку матеріальних ресурсів, забезпечення потрібної якості продукції, взаємозамінності деталей і вузлів, вдосконалення технології, автоматизації виробництва, стандартизації, охорони здоров'я і забезпечення безпеки праці і для багатьох інших галузей людської діяльності.

   Вимірювання кількісно характеризують оточуючий матеріальний світ, розкриваючи діючі в природі закономірності. Під вимірювальною технікою  розуміють як усі технічні засоби, за допомогою яких виконують вимірювання, так і техніку проведення вимірювань.

Питаннями теорії та практики забезпечення однаковості вимірювань займається метрологія.

   Метрологія являє собою науку про вимірювання, про методи і засоби, забезпечення їх однаковості, про способи досягнення потрібної точності.

   Вимірювання — це знаходження значення фізичної величини дослідним шляхом за допомогою спеціальних технічних засобів.

   Вимірювальні інструменти й вимірювальні пристрої — це засоби вимірювання, здатні виробляти показання — числову вимірювальну інформацію — у формі, доступній для безпосереднього сприйняття спостерігачем. Ці показання виробляються у прийнятих одиницях вимірювання.

  

2023-2024 навчальний рік

   В листопаді 2023р. в лабораторії МТКМ проведено цикл навчальних практик «Технічні вимірювання» зі студентами третього курсу спеціальності «Агроінженерія».

   Сучасна організація і технічне устаткування виробничих процесів вимагають від фахових молодших бакалаврів з агроінженерії беззаперечних знань методів та засобів контролю точності, орієнтування у питаннях допусків і посадок. Тому комплекс глибоких знань і певних навичок у галузі технічних вимірювань є необхідною складовою професійної підготовки спеціалістів.

колаж..jpg

Програма навчальної практики

Вступне заняття. Основні метрологічні поняття і визначення.

Завдання і зміст навчальної практики, робоче місце слюсаря, слюсарний інструмент, прилади та засоби вимірювання та контролю, встановлення між предметних зв’язків. 

 

Модуль 1: Технічні вимірювання. Вимірювання деталей штангенциркулями та слюсарною лінійкою

Прийоми вимірювання і відліку зовнішніх та внутрішніх розмірів поверхонь деталей слюсарною лінійкою та штангенциркулями різної точності, штангензубоміром, штангенглибиноміром, штангенрейсмусом, універсальним кутоміром.

 

Модуль 2: Технічні вимірювання. Вимірювання деталей мікрометричними інструментами.

Вивчення будови мікрометричних інструментів, засвоїти прийоми застосування мікрометричних інструментів. Отримати практичні навички вимірювання деталей мікрометричними інструментами. 

 

Модуль 3: Технічні вимірювання. Кінцеві міри довжини. Складання блоків кінцевих мір. Використання, настроювання і вимірювання деталей важільною скобою. Калібри.

 Ознайомлення з прийомами контролю деталей калібрами. Навчитися складати блоки кінцевих мір, вимірювати деталі важільною скобою. 

 

Модуль 4: Технічні вимірювання. Вимірювання деталей індикаторними інструментами (індикаторним нутроміром, індикаторною скобою). Перевірка радіального биття за допомогою індикаторної головки.

Одержати практичні навички по вимірюванню гладких циліндричних отворів індикаторним нутроміром. Засвоїти початкові навички при роботі з індикатором годинникового типу при вимірюванні радіального биття тіл обертання. 

  

Тематичний зміст курсу

ВСТУП. Первинний інструктаж  

Модуль 1

1.1. Вимірювання деталей штангенциркулями та слюсарною лінійкою

1.2. Вимірювання товщини зубів зубчастих коліс штангензубоміром ШЗ-18 ГОСТ 163-80

1.3. Вимірювання деталей штангенглибиноміром ШГ-ІІ ГОСТ 162-80

1.4. Вимірювання деталей штангенрейсмусом ШР-ІІ ГОСТ 164-80

1.5. Вимірювання кутів універсальним    кутоміром УН ГОСТ 5378-66

Модуль 2

2.1. Вимірювання деталей гладкими мікрометрами

2.2. Вимірювання деталей гладкими мікрометрами

2.3. Вимірювання середнього діаметра різьби різьбовим мікрометром

2.4. Вимірювання внутрішніх розмірів мікрометричним нутроміром

2.5 Вимірювання глибин пазів та глухих отворів і висот ступінчастих деталей мікрометричним глибиноміром

Модуль 3

3.1 Складання блоків плоско паралельних кінцевих мір довжини

3.2 Контроль розмірів деталей регулювальними скобами

3.3. Контроль розмірів деталей граничними калібрами

3.4. Вимірювання деталей важільною скобою

Модуль 4

4.1. Призначення, будова і методика вимірювання радіального биття поверхонь деталі приладом ПБМ-200

4.2. Настоювання індикаторного нутроміра з використанням мікрометра для вимірювання  внутрішніх розмірів поверхонь деталей

4.3. Настроювання індикаторної скоби і вимірювання зовнішніх розмірів поверхонь деталей

4.4. Настоювання індикаторного нутроміра з використанням кінцевих мір довжини і вимірювання  внутрішніх розмірів поверхонь деталей

  

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page